
Why Does Everything Cost So Much?
Americans are so detached from the products we buy in a grocery store we have little clue why they cost what they do. We recently toured a cheese manufacturing plant outside of Venice, Italy. We saw the trucks roll up to the factory with the milk that is used to make 100 million pounds of cheese annually. Then we saw what it took to make the fifty different kinds of cheese and the facilities where the cheese had to be stored to be aged for nine months or more before being put on a truck. A special truck delivers the finished product to an airplane that ships it to the United States where it is then shipped around the country to be delivered to your grocery store. There are even more costs added to the price of the cheese and that is what this column is about. One of the biggest elements for product costs in America is lawsuits. We have a complex legal system that is often abused by people for their own financial purposes. That causes the many forms of insurance a company pays, including liability and worker’s compensation, to soar thus driving up the cost of goods for us all. A recent study by the Chamber of Commerce Institute for Legal Reform… Read More